Prelegenci II Konferencji

   dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, , kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 dr Barbara Kosmowska – pisarka i poetka, dr  filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Debiutowała jako licealistka w latach 70 XX na łamach nieistniejącego już czasopisma  ,, Na przełaj” . W latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich. Kilka powieści zdobyło prestiżowe wyróżnienia: książka Teren prywatny, nazywana najbardziej kobiecą powieścią B. Kosmowskiej, w 2001 wygrała konkurs literacki pod nazwą Dziennik polskiej Bridget Jones (zorganizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka) i przyniosła autorce sławę i popularność; trafiła też na Listę Bestsellerów Andrzeja Rostockiego drukowaną przez dziennik ,,Rzeczpospolita”. Buba w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem Uwierz w siłę wyobraźni (zorganizowanego przez wydawnictwa Muza i Media Rodzina. Książka Pozłacana Rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People)oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Barbara Kosmowska jest także autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

dr Elżbieta Zubrzycka – psycholog (specjalizacja kliniczna), terapeuta, doktor nauk humanistycznych, założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, autorka 6 książek dla dorosłych i 25 książek dla dzieci, z których sześć zostało lekturami szkolnymi: „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów”, „Słup soli”, „Marudek i Pogodek”, „Powiedz komuś” , „Czy mogę pogłaskać psa?”, „Wielkie przygody małej kropelki wody”, „Marek – chłopiec, który miał marzenia”. W konkursie Ministerstwa edukacji Narodowej (2015) pięć książek zajęło wysokie pozycje w pierwszym tuzinie wśród 3777 zgłoszonych tytułów.

Wojciech Kołyszko -malarz, grafik, rysownik, ilustrator, autor książek dla dzieci. W roku 1995 otrzymał nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za udział w wydaniu jednej z najpiękniejszych książek roku, a w latach 1997 oraz 1999 wyróżnienia w tym samym konkursie. W latach 1984 i 1986 otrzymał cztery wyróżnienia oraz nagrodę Młodzieżowej Agencji Wydawniczej za ilustracje w konkursach na Biennale Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu. Pomysłodawca i autor serii książek o uczuciach dla dzieci.

Jovanka Tomaszewska – dr socjologii, animatorka kultury. Uczyła w gimnazjum i liceum (etyki) i na uniwersytecie (psychologii, socjologii i gender studies). Autorka opowiadań dla dorosłych, współautorka książek dla dzieci. Prowadzi liczne zajęcia edukacyjno-artystyczne.

Agnieszka Buśk –  trenerka i superwizorka dramy, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej i studiów podyplomowych z zakresu coachingu. Od 12 lat projektuje i realizuje warsztaty dramowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Współautorka kilkudziesięciu projektów edukacyjnych, profilaktycznych i kulturalnych opartych na dramie i Teatrze Forum. Inspiracji do ćwiczeń dramowych szuka w realnych historiach, literaturze i mediach. Fascynuje ją projektowanie światów fikcyjnych i ról, które umożliwiają rozwój kompetencji społecznych oraz wspierają twórcze myślenie.
Justyna Jurasz – nauczyciel bibliotekarz w RZPWE Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu, pracownik Wydziału Edukacji i Promocji, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, przewodnicząca Opolskiego Koła PTB.
Ewa Schroeter-Kustra– nauczyciel bibliotekarz w RZPWE Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu Filia w Brzegu, certyfikowany biblioterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Rafał Ćwikowski – nauczyciel  w SOSW dla Dzieci Niesłyszących we Wrocławiu, certyfikowany biblioterapeuta, członek Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.
Rafał  Mościcki – pedagog Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, animator kultury i organizator festiwalu filmowego Opolskie Lamy, odznaczony za zasługi dla Miasta Opola.